Schedule of Upper Division Mathematics Classes

2014-2015

December 3, 2014

All information is tentative and subject to change.

 Class Fall Semester Spring Semester
2310(H)(Integral Calculus Honors) Hendon (MWF 11:15 T 11:00)  
3000 (Linear Algebra)

Rothstein (MWF 9:05)
Nakano (MWF 10:10)
 

Bhattacharya (10:10 MWF)
Russell (9:30 TR)
3100 (Sequences & Series) Klipper (MWF 10:10)
Chen (MWF 1:25)
Tie (11:00 MWF)
3100H   Pollack (1:25 MWF)
3200 (Intro to Higher Math) Boe(MWF 9:05)
Tie(MWF 12:20)
Kazanova (TR 9:30)

Boe (9:05 MWF)
Chastkofsky (10:10 MWF)
Hendon (11:00 TR)

3220 (Problem Solving) Pollack (T 2:00) Hendon (2:00 T)
3300(Applied Linear Algebra) Russell (MWF 12:20) Adams (10:10 MWF)
3500(H) (Multivariable Math I) Shifrin (MWF 11:15, T 11:00)  
3510(H) (Multivariable Math II)   Shifrin (MWF 11:15, T 11:00)
4000 (Modern Alg & Geom I)

Boe (MWF 10:10)
Rumely, R.(MWF 11:15)

Klipper (MWF 10:10)
4010 (Modern Alg. & Geom. II)   Rumely, R .(MWF 10:10
4100 (Real Analysis) Fu (MWF 12:20)  
4150 (Complex Variables) Pollack(TR 9:30) Graham (TR 9:30)
4200 (Point Set Topology)   Clark (MWF 12:20)
4220 (Differential Topology) Matic(TR 11:00)  
4250 (Differential Geometry)   Shifrin (TR 9:30)
4400 (Number Theory)   Vandehey (MWF 11:15)
4500 (Numerical Analysis I) Lai (TR 11:00)  
4510 (Numerical Analysis II)   Lai (9:05 MWF)
4600 (Probability) Shifrin (MWF10:10)  
4670 (Combinatorics) Hendon(MWF1:25)  
4690 (Graph Theory)   Funk (TR 11:00 )
4700 (Qual. ODEs) Usher (TR 12:30)  
4720 (Intro. to Partial Differential Equations)   Varley (MWF 10:10)
4730(Mathematics and Climate) Adams(TR 9:30)  
4760 (Mathematics and Music)    
4750 (Transforms)   Gutierrez (MWF 12:20)
4780 (Mathematical Biology)   Kazanci (MWF 11:15)
4790 (The Mathematics of Option Pricing)   Zhang, Q. (TR 11:00)
4850 (History of Mathematics)    
4900 (Game Theory)   Azoff ( MWF 1:25)
4950 (Introduction to Research) Lorenzini (R 2:00) Zhang, Q. (T 2:00)
Giansiracusa (R 2:00)
5030 (Geometry and Measurement for Middle School Teachers) Beckmann (MWF 1:25)  
5035 (Algebra for Middle School Teachers)   Beckmann (MWF 12:20)
5200 (Found of Geom I) Gay (MWF 9:05) Hendon (MWF 9:05)
5210 (Found of Geom II)   Gay (MWF 9:05)

 

Tentative Schedule of Graduate Mathematics Classes

2014-2015

(subject to sufficient enrollment and faculty)

 

 

 

 Course Fall Semester Spring Semester
GRSC 7770 (call #) Azoff/Turbow (T 3:30–5)  
7900 (Foundations) Azoff (TR 12:30)  
8000 (Algebra I) Chastkofsky(MWF 11:15)  
8020 (Commutative Algebra)    
8030 (Homological Algebra)   Varley (1:25 MWF)
8030 (Flag Varieties)   Graham (11:00 TR)
8100 (Real Analysis) Lyall (MWF 10:10)  
8110 (Real Analysis II)    
8130 (Topics in Analysis)   Magyar (9:30TR)
8150 (Complex Variables I)   Azoff (10:10 MWF)
8170 (Functional Analysis) Wang, S. (TR 11:00)  
8190(Lie Groups) Nakano (MWF 9:05)  
8200 (Algebraic Topology)  

Kazez (11:00 TR)

8210(Topology of Manifolds) Gay (MWF 12:20)  
8230 (Symplectic Topology)   Usher (9:05 MWF)
8250 (Differential Manifolds)    
8260 (Riem. Geometry)    
8300(Intro to Algebraic Geometry) Alexeev (TR 12:30)  
8310 (Geometry of Schemes)   Gibney (12:30 TR)
8320 (Algebraic Curves/Riem. Surf.)    
8330 (Topics in Algebraic Geometry) Krashen (TR 11:00)  
8330 (Central Simple Algebras)   Krashen (2:30-5:30P F)
8400 (Algebraic/Analytic Number Theory, I)    
8410 Alg. Number Theory   Clark (11:15 MWF)
8430(Topics in Arithmetic Geometry) Lorenzini (TR 9:30)  
8440 (Topics in Number Theory) Magyar (MWF 1:25)  
8500 (Numerical Analysis)    
8510(Advanced Numerical Analysis) Lai (MWF 10:10)  
8550 (Image Processing)   Petukhov (12:20 MWF)
8600 (Probability)    
8630 (Stochastic Analysis)   Zhang (9:30 TR)
8770 (Partial Differential Equations)   Hersonsky (12:30 TR)
8850 (Minimal Surfaces and Variational Methods) Hersonsky (R 2:00) Hersonsky (R 2:00)
8850 (Trisection of 4-manifolds) Gay (M 1:25) Gay (M 11:15)
8850 (Conformal blocks on the moduli space of curves) Gibney (W 1:25P) Gibney (W 1:25P)
8850 (Computational AGANT) Alexeev (R 2:00) Alexeev (R 2:00)
8970 (Compressive Sensing)